“დიდი აბრეშუმის გზის” ქვეყნებთან სავაჭრო მაჩვენებლები
პეკინი, 13 ივლისი, 2021 – ჩინეთი, ოფიციალური მონაცემები აჩვენებს, რომ “დიდი აბრეშუმის გზის” პროექტში ჩართულ ქვეყნებს შორის ვაჭრობამ მიმდინარე წლის პირველ ნახევარში ძლიერი ზრდა განიცადა.
ჩინეთის მთლიანი იმპორტი და ექსპორტი აბრეშუმის გზის ქვეყნებთან 27,5 პროცენტით გაიზარდა და 5,35 ტრილიონი იუანი (დაახლოებით 826 მილიარდი აშშ დოლარი) შეადგენს იანვარ-ივნისის პერიოდში, განაცხადა საბაჟოს გენერალურმა ადმინისტრაციის სპიკერმა ლი კუივენმა.
ვაჭრობის მოცულობამ ჩინეთის საგარეო ვაჭრობის 29,6 პროცენტი შეადგინა იმავე პერიოდში, ხოლო ზრდა 0,4 პროცენტული პუნქტით უფრო სწრაფად მოხდა, ვიდრე საერთო ტემპი, – თქვა ლიმ პრესკონფერენციაზე.
ლიმ თქვა, რომ ჩინეთის ექსპორტი აბრეშუმის გზის ქვეყნებში წლიურად 29,1 პროცენტით გაფართოვდა, რასაც ფოლადის და ავტოპროდუქტები უძღვება.
იმავდროულად, ამ ქვეყნებიდან იმპორტი 25.6 პროცენტით გაიზარდა, ნედლი ნავთობის, ფერმერული პროდუქტისა და ლითონის მადნის იმპორტმა სტაბილური ზრდა დააფიქსირა.
მან თქვა, რომ ჩინეთი-ევროპა სატვირთო მატარებლების მომსახურებამ დიდი წვლილი შეიტანა ვაჭრობის სტაბილიზაციაში. პირველ ნახევარში მომსახურებამ 7 377 მოგზაურობა განახორციელა, რაც 43 პროცენტით მეტია გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელზე, ნაჩვენებია შპს „ჩინეთის სახელმწიფო რკინიგზის ჯგუფის“ მონაცემებით.
ჩინეთის ცენტრალურ და დასავლეთ რეგიონებში ასევე გაიზარდა მონაწილეობა “დიდი აბრეშუმის გზის” კოოპერაციებში. პირველ ნახევარში, ამ რეგიონებსა და ქვეყნებს შორის ვაჭრობა მარშრუტზე შეადგენდა ჩინეთის მთლიანი 19 პროცენტს, რაც 0.4 პროცენტული პუნქტით მეტია, ვიდრე ერთი წლის წინ.

Китай сообщает об устойчивой торговле со странами B&R в первом полугодии
ПЕКИН, 13 июля / Синьхуа / – По официальным данным во вторник, торговля между Китаем и странами, расположенными вдоль «Пояса и пути», продемонстрировала уверенный рост в первой половине этого года.
По словам Ли Куйвэня, представителя Главного таможенного управления, общий объем импорта и экспорта Китая в эти страны вырос на 27,5 процента в годовом исчислении до 5,35 триллиона юаней (около 826 миллиардов долларов США) в период с января по июнь.
Объем торговли составил 29,6 процента от общего объема внешней торговли Китая за тот же период, в то время как рост был на 0,4 процентных пункта быстрее, чем общие темпы, сказал Ли на пресс-конференции.
По словам Ли, экспорт Китая в страны, расположенные вдоль «Пояса и пути», увеличился на 29,1 процента в годовом исчислении за шестимесячный период, в первую очередь за счет стали и автомобильной продукции.
Между тем, импорт из этих стран вырос на 25,6 процента, при этом импорт сырой нефти, сельскохозяйственной продукции и металлической руды стабильно растет.
По его словам, движение грузовых поездов Китай-Европа в значительной степени способствовало стабилизации торговли вдоль «Пояса и пути». Согласно данным China State Railway Group Co. Ltd., в первом полугодии компания обслужила 7 377 рейсов, что на 43 процента больше, чем за тот же период прошлого года.
Центральные и западные регионы Китая также расширили участие в сотрудничестве «Один пояс, один путь». В первом полугодии торговля между этими регионами и странами вдоль маршрута составила 19 процентов от общего объема торговли Китая, что на 0,4 процентных пункта выше, чем год назад.